Home / وبلاگ / روانشناسی / چند نکته طلایی در ارتباط با نوزادان

چند نکته طلایی در ارتباط با نوزادان

طریقه خواباندن نوزاد

۱)ارتباط چشمی برقرار نكنید
به هیج وجه قبل از خواب نوزاد را هیجان زده نكنید. ارتباط چشمی طولانی و معنادار شما با نوزاد محرك ترین عامل برای نوزاد است.

حواستان را جمع كنید و وقتی می خواهید كودك را بخوابانید یا وقتی بیدار شده است، او را آرام كنید با او ارتباط چشمی برقرار نكنید.

۲)نوزاد را ماساژ دهید
نوزادان و کودکان نوپا که پیش از خواب ۱۵ دقیقه ماساژ داده می شوند، سریع تر از کودکانی که فقط برایشان قصه گفته شده است، به خواب می روند. پس روغن مناسب ماساژ کودک تهیه کنید و با ملایمت و فشار کم او را ماساژ دهید.

۳)به نوزاد پستانک بدهید
دادن پستانک در زمان خواب به کودک کمک می کند تا آرام شود و به خواب برود. مطالعات نشان داده اند که استفاده از پستانک ممکن است از بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد جلوگیری کند. وقتی نوزاد به خواب رفت، پستانک را از دهانش خارج کنید تا به خاطر افتادن پستانک از دهانش بیدار نشود. حتما از پستانک های بسیار نرم استفاده کنید تا اگر روی آن غلت زد، اذیت نشود.

۴)دمای محیط را پایین نگه دارید

حتما خودتان هم می دانید که در دمای مناسب بهتر می خوابید! نوزاد هم مانند شماست. بنا بر توصیه انجمن پزشکان کودک امریکا دمای اتاق نوزاد را بین ۱۸٫۳۳ تا ۲۱٫۱۱درجه سانتیگراد نگه دارید تا از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد جلوگیری كنید.

۵)اتاق را تاریک کنید

برای اینکه به نوزاد کمک تا متوجه فرارسیدن زمان خواب شود، اتاق او را تاریک کنید. از چراغ خواب استفاده نکنید و از پرده های تیره تا بتوانید تاریکی شب را در طول روز بازسازی کنید. وقتی زمان بیدار شدن کودک است، چه در صبح و چه در بعداز ظهر، پرده ها را باز کنید و به نور اجازه ورود بدهید تا نوزاد متوجه تفاوت بشود.
ادامه دارد…

رختخواب نوزادتان را بدقت انتخاب كنيد:

كودك را در رختخوابي با تشك صاف و سفت، كه با يك ملافه مناسب پوشانده شده است بخوابانيد و بالشي زير سرش نگذاريد. از قراردادن اسباب بازي هاي پارچه اي يا ساخته شده از ساير مواد نرم در تختخواب او بپرهيزيد. اگر ميخواهيد حتما روي او را بپوشانيد از يك ملافه نازك استفاده كنيد و آن را از دوطرف به زير تشك ببريد و دقت كنيد كه از حد سينه بالاتر نباشد. اگر فكر ميكنيد كودك سردش است لباسهاي گرمتر به او بپوشانيد نظير سرهمي هايي كه جوراب سرخود است يا او را در كيسه خواب هاي مخصوص كودك بخوابانيد.

چگونه به رشد مغز نوزادمان كمك كنيم؟

۱)ارتباطات ذهني نوزاد از يك دستي و يكساني به وجود مياد.

اگر شعر يا داستاني براي كودك خوانده ميشه تكرار يك تا پنج شعر و داستان هر روز و هرشب بهتر از ده داستان و شعره.

هر چه تنوع كمتر باشه رشد مغزي كودك بیشتره .

۲)او را با عملکرد وسایل آشنا کنید
یکی دیگر از روش‌هایی که به افزایش میزان هوشیاری نوزادان ۸ تا ۲ ساله کمک می‌کند، توضیح دادن درباره عملکرد اجسام، وسایل و اسباب‌بازی‌هایی است که در اطراف آن‌ها وجود دارد. این کار می‌تواند یکی از مسئولیت‌های باشد که پدر یا مادر خانواده باید آن را برعهده بگیرد. بهترین روش برای این کار آن است که برای کودکان درباره عملکرد اشیا مختلف توضیح دهید. مثلا اگر قصد دارید چراغ اتاق را روشن کنید، پیش از این کار به او بگویید «می‌خواهم لامپ را روشن کنم تا اتاق روشن شود» یا وقتی می‌خواهید پرده‌ها را کنار بزنید، بگویید «می‌خواهم پرده‌ها را کنار بزنم تا نور خورشید اتاق را روشن کند» یا برایش بگویید با این دکمه عروسک سخنگوی تو را روشن می‌کنم تا برایت صحبت کند. این کار موجب می‌شود فرزند شما آشنایی بهتری با اجسام و اشیا اطرافش پیدا کند و به این ترتیب سریع‌تر با پیرامونش ارتباط بگیرد؛ شیوه‌ای که به رشد فکری و مغزی او کمک کرده و یادگیری او را در سنین بالا‌تر تقویت می‌کند.

۳)امنیت: مغز همیشه به دنبال امنیت است و اگر احساس امنیت نکند نمی تواند چیزی را یاد بگیرد.

به همین دلیل، بسیار مهم است که به کودک خود احساس امنیت ببخشید.
تماس پوست با پوست می تواند به دریافت احساس امنیت در کودک کمک کند.

همین طور نگاه چشم در چشم، ماساژ دادن کودک، حرف زدن با و پوشاندن لباس به تن او نیز همین نتیجه را در بر دارند.

۴)موسیقی آرامش بخش

-صحبت کردن با نوزاد از فاصله نزدیک این کار به ظاهر ساده تأثیر بسزایی در تقویت سیستم شناخت مغزی نوزاد دارد.

۵)تحقيقات نشان ميدهد در آغوش گرفتن نوزادان هوش آنها را افزايش ميدهد

هیچ شکی وجود ندارد که بغل کردن نوزادان یکی از بهترین شیوه ها برای ابراز محبت به آنهاست.

بغل کردن نوزادان علاوه بر ایجاد صمیمت میان او با والدینش موجب رشد مغزی نوزاد هم می شود.

افرادی که در دوران نوزادی بیشتر از جانب والدینشان در آغوش گرفته یا نوازش می شدند قدرت تحلیل بیشتر، احساسات گسترش یافته تر و مهارت های اجتماعی قوی تری دارند.

۶)از دو ماهگی برای نوزاد کتاب بخوانید حتی در این سن هم نوزاد تازه متولد شده از مجاورت با والدین احساس خوبی پیدا می‌کند.

بهتر است موضوعات کتاب، شاد و آهنگین و تکراری باشد تا زمانی که علاقه اش را به آن داستان از دست بدهد.

۷)تکرار، تکرار، تکرار

مغز نوزاد برای رشد نیاز به تکرار دارد درست شبیه به زمانی است که شما یک فیلم را برای دومین بار تماشا می کنید و جزئیاتی را که ممکن است متوجه آنها نشده باشید را مرور می کنید.
نوزادان در اثر تکرار، حافظه ای قوی تر و عمیق تر پرورش می دهند.

چیزها را بارها و بارها تکرار کنید.

مانند خواندن یک آهنگ، انجام دادن بازی مورد علاقه او قبل چرت کوتاه روزانه یا رفتن به پیاده روری بعد از نهار. اینها باعث تقویت اتصالات موجود می شوند درحالیکه اتصال جدید دیگری در حال شکلگیری است.

شير دادن به نوزاد:

نوزاد قبل از پنج ماهگي معمولا هر دو تا سه ساعت يكبار نياز به شير دارد زيرا بدن او توانايي ذخيره غذا براي چند ساعت را ندارد.
بعد از رسيدن به پانزده پوند يا هفت تا هشت كيلوگرم، معده كودك به اندازه اي قوي ميشود كه بتونيد يك وعده شير شب او را حذف كنيد.
قبل از شش ماهگي شير نيمه شب كودك به يك وعده ميرسد تا بتواند بخوابد و هورمونهاي رشد ترشح شود و همچنين مادر بتواند بخوابد.
معمولا بعد از هفت ماهگي نميتوانيد شير شب كودك را قطع كنيد زيرا الگوي خواب فرزندتان شكل گرفته، زمان بحران خواب كودك است، او با خشم آشنا شده و حاضر است تمام شب را گريه كند تا به خواسته اش برسد.

باور غلط مادران درباره شیردادن:

نوزاد هر وقت گریه کرد، دلش شیر می‌خواهد
اگر چند روز یا چند هفته است که صاحب فرزند شده‌اید، به محض گریه کردن نوزادتان به او شیر ندهید. اینکه فرزند شما با اشتیاق شیرتان را می‌خورد، همیشه نشانه نیاز او به تغذیه نیست. بچه‌ها در هفته‌های اول تولد، با مکیدن پستان مادر از گریه کردن دست برمی‌دارند؛ درواقع آنها با مکیدن در لحظه‌هایی که به‌خاطر درد یا اضطراب ناآرام شده‌اند، آرامش می‌گیرند. پس با اشتیاق مکیدن نوزادتان را همیشه به‌عنوان نشانه گرسنه بودن تفسیر نکنید و با بی‌موقع تغذیه کردنش برای او مشکلات گوارشی ایجاد نکنید.

اگر نوزاد دارید سیگاری ها را به خانه راه ندهید

نیکوتین به همه وسایل اتاق نوزاد می‌چسبد
سیگار وسیله بسیار موثری در پخش مواد شیمیایی مضر از جمله نیکوتین، مونوکسیدکربن و انواع مواد سرطان‌زاست. سیگار اگر در یک اتاق روشن شود دود در کل خانه در عرض چند دقیقه قابل تشخیص است و این شامل اتاق کودک نیز هست.
بسیاری از مواد شیمیایی و ذرات ریز ناشی از دود سیگار بلافاصله به همه جای اتاق از جمله لباس، اسباب بازی، شیشه شیر، فرش، دیوار، مبلمان و حتی فولاد ضد زنگ می‌چسبد. در طول هفته‌ها و ماه‌های بعدی این آلاینده‌ها به آرامی به هوا برمی‌گردند، همان هوایی که شما و نوزادتان تنفس می‌کنید. به این ترتیب کودک شما هم در معرض خطر قرار می‌گیرد.
آزمایش ادرار نوزادان با خانواده سیگاری نشان می‌دهد آنها ۸ برابر بیشتر از خانواده‌های غیرسیگاری در معرض دود سیگار قرار دارند. در حقیقت سطوح بالای آلودگی‌های تنباکو حتی در خانه‌هایی که فرد سیگاری خارج از منزل سیگار می‌کشد وجود دارد. آلاینده‌ها از لباس، پوست، مو و تنفس فرد به بیرون سرایت می‌کند. بنابراین فرد سیگاری پیش از نزدیک شدن به نوزاد باید لباس‌های تمیز بپوشد و دست و صورت خود را بشوید.

چگونه كودك شاد داشته باشيم

يك- شاد باشيم: نوزاد و كودك نوپا تمام حالات چهره والدين خود را تقليد ميكند. به مقداري كه والدين و مخصوصا مادر كه از او مراقبت ميكند لبخند بزند، با خوشحالي بازي كند، به دنبال دليلي براي شاد بودن باشد، به كودكش با هورا كشيدن، دست زدن، بازي كردن، آهنگ خواندن و كتاب خواندن آموزش دهد، كودك شاد تري خواهد داشت. والدين افسرده، عصباني، و مضطرب احساسات خود را به فرزندشان منتقل ميكنند.

نبایدها در خواب نوزادان:

– بعد از پنج ماهگي بيشتر از يك وعده در نيمه شب به او شير ندهيد. از پنج ماهگي شير نيمه شب كودك به يك وعده ميرسد تا كودك بتواند شب بخوابد.

– با هر بار بيدار شدن نيمه شب نوزاد يا فرزند خود به او شير ندهيد. اين رفتار اشتباه باعث بيدار شدن متناوب نوزاد در نيمه شب خواهد شد.

– با هر نق زدن نوزاد او را بلند نكنيد وگرنه شرطي ميشود. سعي كنيد با زدن به پشتش و ارام كردنش كمك كنيد دوباره به خواب برود.

– خواب نوزاد ممكن است در نه ماهگي به هم بريزد. وعده شير او را زياد نكنيد يا او را به تخت خود نياوريد.

-نوزادان تنها موجوداتي هستند كه ناقص به دنيا مي آيند و اغوش مادر رحم دوم آنهاست. اگر براي خوابيدن نيازمند آغوش شماست او را محروم نكنيد.

– براي مستقل شدن فرزندتان او را تنها نگذاريد تا با گريه به خواب برود. هورمون استرس به مغز در حال رشد نوزادان آسيب ميزند.

– نوزاد را هرگز روي شكم نخوابانيد.

چگونه فرزند اول را براي ورود نوزاد جديد آماده كنيم؟

بهترين فاصله بين دو كودك بين بيست تا حداكثر سي و پنج ماه است.

مادر وقتي حامله شد بايد تصميم قطعي گرفته شد و هرگز به زبان نياورد كه اماده نبوديم يا زود بود يا اتفاق افتاد.

از فرزند اول در مورد فرزند دوم بپرسيد. بيشتر كودكان هميشه اشتياق به داشتن فرزند تازه هستند. اگر خبر حاملگيتون در اوايل از بقيه پنهان نيست حتما به فرزندتون خبر امدن فرزند دوم را بگوييد. نگران محبتتان به فرزند دومتون يا كم شدن محبت به فرزند اول نباشيد.

به او بگوييد كه فرزند بعدي با تو بازي خواهد كرد بزرگ خواهد شد و خواهر برادرهاي ديگر را نشانش دهيد مثل بابا و عمو يا من و خاله و او را مشتاق كنيد. بايد بداند با امدن او شرايط بهتر خواهد شد و از او انتظار كمك داريد براش توضيح بديد كه بچه بسيار ضعيف است و نياز توجه توست.

عكساي جالب حاملگي را به او نشان دهيد تا بداند بسيار طبيعيست و براي بقيه هم اتفاق مي افتد.

آيا بايد جلوي مكيدن انگشت نوزادم را بگيرم؟

مکیدن انگشت توسط کودک تا دو سال نگرانی خاصی ندارد. اگر نوزاد كمتر از يكسالتون شصتش رو مي مكه اول مطمئن باشید گرسنه ش نیست.

ميتونيد بهش پستونك بدين اگر بپذيره. چون شصتش هميشه همراهشه و ممكنه بهش معتاد بشه در ضمن مكيدن انگشت به دندونهاش بيشتر صدمه ميزنه.

دو تا سه ماه بعد از گرفتنش از شیر حدود ۱۴ تا ۱۸ ماهگی باید شروع به گرفتن پستونك کرد كافيست سر پستونك را سوراخ كنيد و به تدريج سوراخ را بزرگتر كنيد.

بعد از سه سالگی هر کاری برای ممانعت از انگشت مكيدن ميتوانيد از دستکش یا مایع تلخ استفاده كنيد اما حتما باید با موافقت خودش باشه. زور و لجبازی تنها استرس او رو بیشتر میکنیم که عامل اصلی کودکه.

 

 

 

 

 

About Hamed Abdi