خانه / وبلاگ / روانشناسی / چند نکته طلایی در ارتباط با نوزادان

چند نکته طلایی در ارتباط با نوزادان

5 (100%) 1 vote
طریقه خواباندن نوزاد

۱)ارتباط چشمی برقرار نکنید
به هیج وجه قبل از خواب نوزاد را هیجان زده نکنید. ارتباط چشمی طولانی و معنادار شما با نوزاد محرک ترین عامل برای نوزاد است.

حواستان را جمع کنید و وقتی می خواهید کودک را بخوابانید یا وقتی بیدار شده است، او را آرام کنید با او ارتباط چشمی برقرار نکنید.

۲)نوزاد را ماساژ دهید
نوزادان و کودکان نوپا که پیش از خواب 15 دقیقه ماساژ داده می شوند، سریع تر از کودکانی که فقط برایشان قصه گفته شده است، به خواب می روند. پس روغن مناسب ماساژ کودک تهیه کنید و با ملایمت و فشار کم او را ماساژ دهید.

۳)به نوزاد پستانک بدهید
دادن پستانک در زمان خواب به کودک کمک می کند تا آرام شود و به خواب برود. مطالعات نشان داده اند که استفاده از پستانک ممکن است از بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد جلوگیری کند. وقتی نوزاد به خواب رفت، پستانک را از دهانش خارج کنید تا به خاطر افتادن پستانک از دهانش بیدار نشود. حتما از پستانک های بسیار نرم استفاده کنید تا اگر روی آن غلت زد، اذیت نشود.

۴)دمای محیط را پایین نگه دارید

حتما خودتان هم می دانید که در دمای مناسب بهتر می خوابید! نوزاد هم مانند شماست. بنا بر توصیه انجمن پزشکان کودک امریکا دمای اتاق نوزاد را بین 18.33 تا 21.11درجه سانتیگراد نگه دارید تا از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد جلوگیری کنید.

۵)اتاق را تاریک کنید

برای اینکه به نوزاد کمک تا متوجه فرارسیدن زمان خواب شود، اتاق او را تاریک کنید. از چراغ خواب استفاده نکنید و از پرده های تیره تا بتوانید تاریکی شب را در طول روز بازسازی کنید. وقتی زمان بیدار شدن کودک است، چه در صبح و چه در بعداز ظهر، پرده ها را باز کنید و به نور اجازه ورود بدهید تا نوزاد متوجه تفاوت بشود.
ادامه دارد…

رختخواب نوزادتان را بدقت انتخاب کنید:

کودک را در رختخوابی با تشک صاف و سفت، که با یک ملافه مناسب پوشانده شده است بخوابانید و بالشی زیر سرش نگذارید. از قراردادن اسباب بازی های پارچه ای یا ساخته شده از سایر مواد نرم در تختخواب او بپرهیزید. اگر میخواهید حتما روی او را بپوشانید از یک ملافه نازک استفاده کنید و آن را از دوطرف به زیر تشک ببرید و دقت کنید که از حد سینه بالاتر نباشد. اگر فکر میکنید کودک سردش است لباسهای گرمتر به او بپوشانید نظیر سرهمی هایی که جوراب سرخود است یا او را در کیسه خواب های مخصوص کودک بخوابانید.

چگونه به رشد مغز نوزادمان کمک کنیم؟

۱)ارتباطات ذهنی نوزاد از یک دستی و یکسانی به وجود میاد.

اگر شعر یا داستانی برای کودک خوانده میشه تکرار یک تا پنج شعر و داستان هر روز و هرشب بهتر از ده داستان و شعره.

هر چه تنوع کمتر باشه رشد مغزی کودک بیشتره .

۲)او را با عملکرد وسایل آشنا کنید
یکی دیگر از روش‌هایی که به افزایش میزان هوشیاری نوزادان ۸ تا ۲ ساله کمک می‌کند، توضیح دادن درباره عملکرد اجسام، وسایل و اسباب‌بازی‌هایی است که در اطراف آن‌ها وجود دارد. این کار می‌تواند یکی از مسئولیت‌های باشد که پدر یا مادر خانواده باید آن را برعهده بگیرد. بهترین روش برای این کار آن است که برای کودکان درباره عملکرد اشیا مختلف توضیح دهید. مثلا اگر قصد دارید چراغ اتاق را روشن کنید، پیش از این کار به او بگویید «می‌خواهم لامپ را روشن کنم تا اتاق روشن شود» یا وقتی می‌خواهید پرده‌ها را کنار بزنید، بگویید «می‌خواهم پرده‌ها را کنار بزنم تا نور خورشید اتاق را روشن کند» یا برایش بگویید با این دکمه عروسک سخنگوی تو را روشن می‌کنم تا برایت صحبت کند. این کار موجب می‌شود فرزند شما آشنایی بهتری با اجسام و اشیا اطرافش پیدا کند و به این ترتیب سریع‌تر با پیرامونش ارتباط بگیرد؛ شیوه‌ای که به رشد فکری و مغزی او کمک کرده و یادگیری او را در سنین بالا‌تر تقویت می‌کند.

۳)امنیت: مغز همیشه به دنبال امنیت است و اگر احساس امنیت نکند نمی تواند چیزی را یاد بگیرد.

به همین دلیل، بسیار مهم است که به کودک خود احساس امنیت ببخشید.
تماس پوست با پوست می تواند به دریافت احساس امنیت در کودک کمک کند.

همین طور نگاه چشم در چشم، ماساژ دادن کودک، حرف زدن با و پوشاندن لباس به تن او نیز همین نتیجه را در بر دارند.

۴)موسیقی آرامش بخش

-صحبت کردن با نوزاد از فاصله نزدیک این کار به ظاهر ساده تأثیر بسزایی در تقویت سیستم شناخت مغزی نوزاد دارد.

۵)تحقیقات نشان میدهد در آغوش گرفتن نوزادان هوش آنها را افزایش میدهد

هیچ شکی وجود ندارد که بغل کردن نوزادان یکی از بهترین شیوه ها برای ابراز محبت به آنهاست.

بغل کردن نوزادان علاوه بر ایجاد صمیمت میان او با والدینش موجب رشد مغزی نوزاد هم می شود.

افرادی که در دوران نوزادی بیشتر از جانب والدینشان در آغوش گرفته یا نوازش می شدند قدرت تحلیل بیشتر، احساسات گسترش یافته تر و مهارت های اجتماعی قوی تری دارند.

۶)از دو ماهگی برای نوزاد کتاب بخوانید حتی در این سن هم نوزاد تازه متولد شده از مجاورت با والدین احساس خوبی پیدا می‌کند.

بهتر است موضوعات کتاب، شاد و آهنگین و تکراری باشد تا زمانی که علاقه اش را به آن داستان از دست بدهد.

۷)تکرار، تکرار، تکرار

مغز نوزاد برای رشد نیاز به تکرار دارد درست شبیه به زمانی است که شما یک فیلم را برای دومین بار تماشا می کنید و جزئیاتی را که ممکن است متوجه آنها نشده باشید را مرور می کنید.
نوزادان در اثر تکرار، حافظه ای قوی تر و عمیق تر پرورش می دهند.

چیزها را بارها و بارها تکرار کنید.

مانند خواندن یک آهنگ، انجام دادن بازی مورد علاقه او قبل چرت کوتاه روزانه یا رفتن به پیاده روری بعد از نهار. اینها باعث تقویت اتصالات موجود می شوند درحالیکه اتصال جدید دیگری در حال شکلگیری است.

شیر دادن به نوزاد:

نوزاد قبل از پنج ماهگی معمولا هر دو تا سه ساعت یکبار نیاز به شیر دارد زیرا بدن او توانایی ذخیره غذا برای چند ساعت را ندارد.
بعد از رسیدن به پانزده پوند یا هفت تا هشت کیلوگرم، معده کودک به اندازه ای قوی میشود که بتونید یک وعده شیر شب او را حذف کنید.
قبل از شش ماهگی شیر نیمه شب کودک به یک وعده میرسد تا بتواند بخوابد و هورمونهای رشد ترشح شود و همچنین مادر بتواند بخوابد.
معمولا بعد از هفت ماهگی نمیتوانید شیر شب کودک را قطع کنید زیرا الگوی خواب فرزندتان شکل گرفته، زمان بحران خواب کودک است، او با خشم آشنا شده و حاضر است تمام شب را گریه کند تا به خواسته اش برسد.

باور غلط مادران درباره شیردادن:

نوزاد هر وقت گریه کرد، دلش شیر می‌خواهد
اگر چند روز یا چند هفته است که صاحب فرزند شده‌اید، به محض گریه کردن نوزادتان به او شیر ندهید. اینکه فرزند شما با اشتیاق شیرتان را می‌خورد، همیشه نشانه نیاز او به تغذیه نیست. بچه‌ها در هفته‌های اول تولد، با مکیدن پستان مادر از گریه کردن دست برمی‌دارند؛ درواقع آنها با مکیدن در لحظه‌هایی که به‌خاطر درد یا اضطراب ناآرام شده‌اند، آرامش می‌گیرند. پس با اشتیاق مکیدن نوزادتان را همیشه به‌عنوان نشانه گرسنه بودن تفسیر نکنید و با بی‌موقع تغذیه کردنش برای او مشکلات گوارشی ایجاد نکنید.

اگر نوزاد دارید سیگاری ها را به خانه راه ندهید

نیکوتین به همه وسایل اتاق نوزاد می‌چسبد
سیگار وسیله بسیار موثری در پخش مواد شیمیایی مضر از جمله نیکوتین، مونوکسیدکربن و انواع مواد سرطان‌زاست. سیگار اگر در یک اتاق روشن شود دود در کل خانه در عرض چند دقیقه قابل تشخیص است و این شامل اتاق کودک نیز هست.
بسیاری از مواد شیمیایی و ذرات ریز ناشی از دود سیگار بلافاصله به همه جای اتاق از جمله لباس، اسباب بازی، شیشه شیر، فرش، دیوار، مبلمان و حتی فولاد ضد زنگ می‌چسبد. در طول هفته‌ها و ماه‌های بعدی این آلاینده‌ها به آرامی به هوا برمی‌گردند، همان هوایی که شما و نوزادتان تنفس می‌کنید. به این ترتیب کودک شما هم در معرض خطر قرار می‌گیرد.
آزمایش ادرار نوزادان با خانواده سیگاری نشان می‌دهد آنها 8 برابر بیشتر از خانواده‌های غیرسیگاری در معرض دود سیگار قرار دارند. در حقیقت سطوح بالای آلودگی‌های تنباکو حتی در خانه‌هایی که فرد سیگاری خارج از منزل سیگار می‌کشد وجود دارد. آلاینده‌ها از لباس، پوست، مو و تنفس فرد به بیرون سرایت می‌کند. بنابراین فرد سیگاری پیش از نزدیک شدن به نوزاد باید لباس‌های تمیز بپوشد و دست و صورت خود را بشوید.

چگونه کودک شاد داشته باشیم

یک- شاد باشیم: نوزاد و کودک نوپا تمام حالات چهره والدین خود را تقلید میکند. به مقداری که والدین و مخصوصا مادر که از او مراقبت میکند لبخند بزند، با خوشحالی بازی کند، به دنبال دلیلی برای شاد بودن باشد، به کودکش با هورا کشیدن، دست زدن، بازی کردن، آهنگ خواندن و کتاب خواندن آموزش دهد، کودک شاد تری خواهد داشت. والدین افسرده، عصبانی، و مضطرب احساسات خود را به فرزندشان منتقل میکنند.

نبایدها در خواب نوزادان:

– بعد از پنج ماهگی بیشتر از یک وعده در نیمه شب به او شیر ندهید. از پنج ماهگی شیر نیمه شب کودک به یک وعده میرسد تا کودک بتواند شب بخوابد.

– با هر بار بیدار شدن نیمه شب نوزاد یا فرزند خود به او شیر ندهید. این رفتار اشتباه باعث بیدار شدن متناوب نوزاد در نیمه شب خواهد شد.

– با هر نق زدن نوزاد او را بلند نکنید وگرنه شرطی میشود. سعی کنید با زدن به پشتش و ارام کردنش کمک کنید دوباره به خواب برود.

– خواب نوزاد ممکن است در نه ماهگی به هم بریزد. وعده شیر او را زیاد نکنید یا او را به تخت خود نیاورید.

-نوزادان تنها موجوداتی هستند که ناقص به دنیا می آیند و اغوش مادر رحم دوم آنهاست. اگر برای خوابیدن نیازمند آغوش شماست او را محروم نکنید.

– برای مستقل شدن فرزندتان او را تنها نگذارید تا با گریه به خواب برود. هورمون استرس به مغز در حال رشد نوزادان آسیب میزند.

– نوزاد را هرگز روی شکم نخوابانید.

چگونه فرزند اول را برای ورود نوزاد جدید آماده کنیم؟

بهترین فاصله بین دو کودک بین بیست تا حداکثر سی و پنج ماه است.

مادر وقتی حامله شد باید تصمیم قطعی گرفته شد و هرگز به زبان نیاورد که اماده نبودیم یا زود بود یا اتفاق افتاد.

از فرزند اول در مورد فرزند دوم بپرسید. بیشتر کودکان همیشه اشتیاق به داشتن فرزند تازه هستند. اگر خبر حاملگیتون در اوایل از بقیه پنهان نیست حتما به فرزندتون خبر امدن فرزند دوم را بگویید. نگران محبتتان به فرزند دومتون یا کم شدن محبت به فرزند اول نباشید.

به او بگویید که فرزند بعدی با تو بازی خواهد کرد بزرگ خواهد شد و خواهر برادرهای دیگر را نشانش دهید مثل بابا و عمو یا من و خاله و او را مشتاق کنید. باید بداند با امدن او شرایط بهتر خواهد شد و از او انتظار کمک دارید براش توضیح بدید که بچه بسیار ضعیف است و نیاز توجه توست.

عکسای جالب حاملگی را به او نشان دهید تا بداند بسیار طبیعیست و برای بقیه هم اتفاق می افتد.

آیا باید جلوی مکیدن انگشت نوزادم را بگیرم؟

مکیدن انگشت توسط کودک تا دو سال نگرانی خاصی ندارد. اگر نوزاد کمتر از یکسالتون شصتش رو می مکه اول مطمئن باشید گرسنه ش نیست.

میتونید بهش پستونک بدین اگر بپذیره. چون شصتش همیشه همراهشه و ممکنه بهش معتاد بشه در ضمن مکیدن انگشت به دندونهاش بیشتر صدمه میزنه.

دو تا سه ماه بعد از گرفتنش از شیر حدود 14 تا 18 ماهگی باید شروع به گرفتن پستونک کرد کافیست سر پستونک را سوراخ کنید و به تدریج سوراخ را بزرگتر کنید.

بعد از سه سالگی هر کاری برای ممانعت از انگشت مکیدن میتوانید از دستکش یا مایع تلخ استفاده کنید اما حتما باید با موافقت خودش باشه. زور و لجبازی تنها استرس او رو بیشتر میکنیم که عامل اصلی کودکه.

 

 

 

 

 

درباره ی Hamed Abdi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *