انتخاب رنگ برای اتاق کودک


رنگ ها می توانند تاثیر بسیار مستقیم در خلق و خو،روحیه و رشد ذهنی کودکان بگذارند. پس انتخاب اصولی و صحیح رنگ اتاق کودک هم از نظر روانشناسی هم از نظر دکوراسیون و طراحی یکی از مهم ترین مسائل است و از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مطلب قصد داریم شما را برای انتخاب رنگ اتاق کودکان راهنمایی کنیم.

▪️چه رنگ های برای اتاق کودک استفاده کنیم؟

در اولین قدم در انتخاب رنگ اتاق کودک باید شخصیت فرزند خود را شناسایی کرده و سعی کنید در دیزاین اتاق از رنگ هایی استفاده کنید که،نقاط قوت شخصیت آنها را افزایش دهد و نقاط ضعف آنها را رفع کند. همچنین علاوه بر زیبایی نیاز است،فاکتور ها و گزینه های دیگری مانند،تاثیر رنگ بر میزان روشنایی و بزرگ تر دیده شدن اتاق و همچنین تاثیری که بر روحیه کودک می گذارد توجه شود. به علت محدودیت فضا در برخی از اتاق خواب ها بهتر است از رنگ تیره تا حد امکان جلوگیری شود.

▪️بهترین رنگ های گرم برای اتاق کودک

به طور کلی رنگ ها در دو دسته سرد و گرم،براساس حسی که در افراد ایجاد می کنند تقسیم می‌شوند.

رنگ هایی که در طیف قرمز،نارنجی،زرد و… هستند،رنگ های گرم هستند. رنگ های گرم باعث افزایش انرژی و گاهی باعث خشم و عصبانیت می شود. حال می خواهیم برخی از بهترین رنگ های گرم برای اتاق کودک، را به شما عزیزان معرفی کنیم.

۱.رنگ صورتی(پرطرفدارترین رنگ برای دیزاین اتاق خواب دختران)

یکی از پر طرفدارترین رنگ ها در دیزاین اتاق دختران رنگ صورتی می باشد. رنگ صورتی نماد آرامش و عشق می باشد. طیف های رنگ صورتی عبارتند از:صورتی چرک،تیره و روشن ،گلبهی و… می‌باشد. استفاده این رنگ به اندازه و صحیح باعث ایجاد آرامش در اتاق کودکان دختر می شود.

۲.رنگ زرد(پرتو خوشبختی)

رنگ زرد باعث می شود کودک پر انرژی شود،حس خوب پیدا کند و قدرت تصمیم گیری را در کودکان افزایش می دهد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از این رنگ باعث تحریک چشم و مبارزه با خواب کودکان،همچنین باعث عصبانیت کودکان نیز می شود‌. رنگ زرد رنگی گرم می باشد که در ترکیب با رنگ های سرد و خنثی، ترکیب بسیار خوبی بدست می آید.

۳.رنگ نارنجی(رنگی روشن و شادی بخش)

رنگ نارنجی یکی از پر طرفدار ترین رنگ ها است، که از ترکیب رنگ زرد و قرمز بدست می آید. این رنگ از آن دسته رنگ هایی است که،شادی بخش و در برقراری ارتباطات و اجتماعی شدن تاثیر بسیاری به همراه دارد.‌ برخی از طیف های رنگ نارنجی:بژ،کهربایی و… است. پیشنهاد میکنیم تا حتما از این رنگ در دیزاین اتاق کودک استفاده شود،تا از میزان خشم و عصبانیت کودکان کاسته و کم شود.

۴.رنگ قرمز(افزایش تمرکز)

رنگ قرمز به عنوان رنگ،تحریک پذیر و انرژی بخش شناخته می‌شود. استفاده و به کار بردن این رنگ در بخش هایی از دیزاین اتاق کودک،می تواند عملکرد قلب و تنفس را بهبود بخشد. این رنگ به همان اندازه که باعث انرژی و شور و هیجان در کودکان می شود،استفاده بیش از حد از این رنگ باعث خشم و عصبانیت می شود.

▪️بهترین رنگ های سرد برای اتاق کودک

دسته دیگر از رنگ های پر کاربرد برای اتاق کودکان رنگ های سرد می باشد، این دسته از رنگ های سرد در طیف رنگ آبی هستند. از مهم ترین ویژگی رنگ های سرد می توان به احساس آرامش و کاهش ضربان قلب اشاره کرد. توجه به این نکته نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است که استفاده زیاد از رنگ های سرد به مرور زمان باعث غمگینی و بی حالی می شود. برخی بهترین رنگ های سرد برای اتاق کودکان عبارتند از:

۱.رنگ آبی(آرامش و اطمینان بخش)

معمولاً در طراحی دکوراسیون اتاق پسر،طیفی از رنگ های آبی مورد استفاده قرار می گیرد. این رنگ به عنوان رنگی آرامش بخش و اطمینان دهنده شناخته شده است. استفاده از رنگ آبی مانند سایر رنگ ها  احساس ناخوشایند نیز به همراه دارد. برای نمونه استفاده بیش از اندازه از رنگ آبی پر رنگ می تواند آرامش را از بین ببرد و دچار افسردگی شود‌.

۲.رنگ سبز(طراوت بخش)

رنگی آرامش بخش همانند طبیعت که برای کودکان فضای زیبایی را به ارمغان می آورد. رنگ سبز علاوه بر آرامش می تواند توانایی خواندن و درک مطلب را افزایش می دهد و استرس را در کودکان کاهش می دهد.

۳.رنگ بنفش (ایجاد شوق و انگیزه)

رنگ بنفش رنگی است که،الهام بخش احساسات و انرژی است. اضافه کردن این رنگ به اتاق خواب،باعث افزایش سرعت در انجام کارها،کنترل افکار و احساسات خواهد شد. استفاده از طیف تیره بنفش باعث از بین رفتن آرامش اما در مقابل طیف روشن بنفش باعث خلاقیت ذهن کودک می شود.

▪️سخن پایانی

برای انتخاب رنگ اتاق کودکان حتما قبل از توجه به سلیقه،به رفتارهای کودک توجه کنید. برای کودکانی که بی‌قراری دارند،یا دچار پرخاشگری و عصبانیت هستند استفاده از رنگ های سرد و آرام بخش،مانند:آبی،سبز و… مناسب می باشد. برای کودکانی که گوشه گیر و بیش از حد آرام هستند،رنگ های نارنجی،قرمز و…، این دسته از کودکان را به شوق و هیجان می آورد. نکته بسیار مهم:هرگز برای کودکان پر جنب و جوش از رنگ های گرم استفاده نکنید.

 

 


 


 

پست های اخیر